اینجا محل تبلیغ شماست

کنفرانس

ماهنامه شماره 68

تاریخ ایجاد خبر : شنبه 23 بهمن 1395
ماهنامه شماره 68

بیمارستان

خبرنگار صنعت درمان از بیمارستان «شهدای پانزدهم خرداد ورامین» گزارش می‌دهد

کمبود 1500 تخت بیمارستانی در جنوب شرق استان تهران

بیمارستان «شهدای پانزدهم خرداد ورامین» در شهرستان ورامین، در جنوب شرق استان تهران قرار دارد. این بیمارستان جمعیت منطقه ورامین و شهرستان‌های هم‌جوار از جمله پاکدشت، قرچک و پیشوا را پوشش می‌دهد. این مناطق جمعیتی بالغ بر یک میلیون و پانصدهزار نفر، درخود جای داده است که از قومیت‌های بومی ورامین و مهاجران اقوام لر، ترک، کرد و اتباع افغانستانی هستند. بیمارستان شهدای ۱۵ خرداد ورامین حدود ۱۱ هکتار مساحت و ۲۲ هزار مترمربع زیربنا دارد. این بیمارستان در ابتدا با ۱۶۷ تخت مصوب، شروع به فعالیت کرد اما مجوز و پروانه فعالیت آن به ۱۸۴ تخت فعال ارتقا پیدا کرد. به گفته دکتر علی فتحی رییس بیمارستان به دلیل اقدامات بازسازی و نوسازی، بیمارستان هم اکنون با ۱۶۴ تخت فعالیت خود را ادامه می‌دهد اما با پایان این اقدامات فعالیت بیمارستان با ۱۸۴ تخت مصوب از سرگرفته می‌شود.

پرونده

خیز وزارت بهداشت برای کنترل بیماری‌های قلب‌وعروق در ایران

ساعت‌ها برای تپیدن قلب کوک می‌شود

هرم سنی جامعه ایرانی در هر حال تغییر شکل از یک هرم با قاعده پهن به یک لوزی کشیده یا چیزی شبیه یک درخت کاج است. قاعده پهن این هرم نشانه متولدان دهه 60 است. متولدانی که در حال گذراندن دهه سوم زندگی خود و ورود به دهه چهارم یعنی سن شروع و اپیدمی بیماری‌های غیرواگیر هستند. این تغییر شکل اما نشان از مشکلات بسیاری دارد که جامعه باید خود را برای آن آماده کند. افزایش بار بیماری‌های غیرواگیر و به‌ویژه بیماری‌های قلبی‌وعروقی یکی از عوارض این تغییر شکل است.  بر اساس آخرین آمار منتشرشده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیماری‌های قلبی‌وعروقی عامل مرگ 115 هزار نفر یعنی از هر 100 هزار ایرانی 180 نفر  در سال 1391 بوده است بر اساس این آمار 76 نفر در هر 100 هزار نفر در اثر سکته‌های قلبی و 35 نفر در هر 100 هزار نفر در اثر سکته‌های مغزی درگذشته‌اند. این آمار نشان می‌دهد بار این بیماری‌ها، یعنی نسبت سال‌هاي از دست‌رفته عمر(YLL) بيماري‌هاي قلبي‌وعروقي 24 درصد است. در پرونده این شماره به امکانات و تجهیزات درمان بیماری‌های قلب‌وعروق پرداخته‌ایم.

جهان‌نما

 

بررسی انتقادات حول نظام بهداشت و درمان جمهوری فدرال آلمان؛

بهداشت و درمان آلمان چقدر بیمار است؟

بهداشت و درمان در آلمان، یکی از بهترین¬ها در سرتاسر جهان است. به گزارش نیویورک تایمز، امید به زندگی در این کشور 80 سال، نرخ مرگ‌ومیر نوزادان؛ 4 نوزاد در هر یک هزار تولد، هزینه‌کرد سلامت در این کشور 10 درصد از تولید ناخالص داخلی (رتبه چهارم در جهان)، 23 درصد هزینه¬کرد مختص درمان بخش خصوصی است و نهایتا در آلمان به ازای هر ده هزار نفر، 34 پزشک مشغول انجام وظیفه‌اند. این ارقام نشان‌دهنده اوضاع مناسب و موفقیت‌آمیز بهداشت و درمان در آلمان است، اما با این جود، بیماران در آلمان با افزایش هزینه‌های درمان و مراقبت، و از همه مهم‌تر سیاسی‌شدن بهداشت و درمان روبه‌رو شده‌اند. در این شماره تلاش ما بر این است که با تمرکز بر انتقادات از نظام بهداشت و درمان متراکم‌ترین کشور اروپا، جنبه‌های بیشتری از این نظام را بشناسیم. این شماره به نقاط قوت و ضعف بهداشت و درمان در آلمان، اختصاص دارد.

دستاورد

در دستاورد این شماره، گزارش‌هایی درباره «هجدهمین همایش سالانه انجمن آسیب‌شناسی و طب ‌آزمایشگاه»، «یازدهمین کنگره سالیانه طب ‌اورژانس ایران»، «سومین کنگره ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات»، «بیست‌‌‌و‌‌هفتمین کنگره سالیانه انستیتو‌کانسر ایران»، «هفدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات»، «دومین کنفرانس سالیانه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در چشم‌‌پزشکی» و «چهارمین کنگره بین‌المللی مراقبت‌های ویژه» می‌خوانید.

شماره مجله : 68
ارسال نظر
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :
عدد داخل کادر را وارد نمایید :
فایل word وجود ندارد         دريافت در قالب Pdf

بازگشت به ليست اخبار

فرم اشتراک ماهانه

آرشیو اخبار

انتقادها و پیشنهادها

همه حقوق این سامانه به ماهنامه صنعت درمان تعلق دارد. بهره برداری و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز است.
طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل