اینجا محل تبلیغ شماست

کنفرانس

ماهنامه شماره 64

تاریخ ایجاد خبر : چهارشنبه 26 آبان 1395
ماهنامه شماره 64

جهان‌نما

درس‌هایی برای ایران؛

تامین مالی نظام بهداشت و درمان و صنعت تجهیزات پزشکی در ترکیه

ترکیه با مشخصات اجتماعی و اقتصادی متفاوتی از خاورمیانه و اروپا، در مرز جغرافیایی این دو بخش از کره زمین قرار دارد. تمایل دولت برای پیوستن به اتحادیه اروپا، تا پیش از سال 2005، موجب تحولاتی اساسی در نظام بهداشت و درمان این کشور شده است. نزدیک‌شدن به استانداردهای اقتصادی و اجتماعی اروپایی، انگیزه لازم برای برهم‌زدن نظام امور در حوزه بهداشت و درمان را در دولت و نهادهای وابسته به آن ایجاد کرده است. برنامه تحول سلامت، اصلی‌ترین نمود حرکت به سوی دولت رفاه اروپایی بوده است که از سال 2003 کلید خورد و علی‌رغم تغییر بزرگ سیاست‌های دولت در زمینه سیاسی و روابط خارجه پس از 2009 و بعدها پس از بالاگرفتن آتش جنگ داخلی در سوریه، هم‌چنان ادامه یافت. در دو شماره پیشین، در مورد موضوعات عام و موضوعات مربوط به این طرح صحبت شد؛ در این شماره با هدف بررسی جزییات صنعت درمان ترکیه، نظام تامین مالی آن و هم‌چنین مولفه‌های مربوط به تجهیزات پزشکی آن بررسی می‌شود.

پرونده

آتشی که قاچاق می‌سوزاند

تجهیزات‌پزشکی در ایران به گفته رییس سازمان غذا و دارو بازاری بازاری 7/1 میلیارد دلاری دارد که 60 درصد آن وارداتی است و البته 30 درصد آن نیز نصیب جیب قاچاقچیان می‌شود.

کالاهای سلامت‌محور مانند تجهیزات‌پزشکی و دارویی و بهداشتی و آرایشی افزون بر مقررات ثبت و ورود و حقوق گمرکی کالا، ضوابط سختگیرانه ای در زمینه تعیین کیفیت کالا و تضمین سلامت حمل‌ونقل و نگهداری کالاها نیز در نظر گرفته می‌شود. اما اشخاص سودجویی نیز هستند که ترجیح می‌دهند از وسعت 6 هزار کیلومتر مرزهای خشکی و 2700 کیلومتر مرزهای آبی کشور که دست‌کم 3 هزار کیلومتر آن هم‌مرز با کشورهای پرتنشی مانند پاکستان، افغانستان و عراق است، استفاده کنند و بدون هیچ نوع کنترلی هر نوع کالایی را با هر کیفیتی و به هر صورتی که مقدور است بدون پرداخت هیچ کدام از حقوق دولت وارد کشور کنند. در پرونده این شماره، دست‌اندرکاران صنعت درمان کشور و سازمان‌های مسؤول درباره قاچاق کالاهای سلامت‌محور می‌گویند.

گفت‌وگو

اردیبهشت‌ماه 1395 که آغاز شد دکتر محمود بیگلر کار خود را به‌عنوان مدیرکل تجهیزات پزشکی کشور آغاز کرد. او که دانش‌آموخته داروسازی از دانشگاه علوم‌پزشکی ایران است مسؤولیت‌هایی چون معاونت توسعه و ماونت غذاودارو دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ایران و تهران را در کارنامه کاری خود دارد. محمود بیگلر وظیفه اداره‌کل تجهیزات پزشکی را سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای این حوزه می‌داند و بر این باور است که برخی از وظایف این سازمان باید به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و انجمن‌ها وتشکل‌های صنفی واگذار شود؛ از همین رو برنامه واگذاری برخی اختیارات نظارتی اداره‌کل به دانشگاه‌های قطب را در برنامه کاری خود گذاشته است. برخورد با قاچاق کالا در محل مصرف، هموارکردن فرایند ثبت و ورود کالا، قیمت‌گذاری، حمایت از تولید داخل از موضوعاتی است که با او درباره آن‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم.

دستاورد

در دستاورد این شماره گزارش‌هایی درباره «نوزدهمین کنگره انجمن ارولوژی»، «چهاردهمین کنگره سراسری بیوشیمی ایران»، «هفدهمین کنگره بین‌المللی پزشکی تولیدمثل رویان»، «ششمین کنگره تخصصی استانداردهای تجهیزات‌پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون»، «هفدهمین کنگره بین‌المللی میکروب‌شناسی ایران»و«هجدهمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب‌و‌عروق» می‌خوانید.

بیمارستان

بیمارستانی در چهارراه حوادث شهریار

. شهرستان شهریار دارای 3 بیمارستان به نام‌های امام‌سجاد، تأمین‌اجتماعی شهریار و میلاد است. جمعیت این شهرستان‌ها حدود 2‌میلیون نفر است. بیمارستان تأمین‌اجتماعی شهریار که حدود بیست سال از افتتاح آن می‌گذرد، نیمی از بار درمان مردم منطقه شهریار، شهرستان‌های اندیشه (فاز 1و 2و 3)، فردیس، ملارد، سرآسیاب و رباط‌کریم را بردوش دارد. این بیمارستان از بیمارستان‌های ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی است که در منطقه‌ای حادثه‌خیز قرار دارد و روزانه 250 نفر به اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کنند. بیمارستان تأمین‌اجتماعی شهریار در 110 هزار مترمربع مساحت با بنای مفید 16 هزار مترمربع ساخته شده که ساختمان اصلی بیمارستان (اورژانس، بخش‌های درمانی، آزمایشگاه، پرتوشناسی و فیزیوتراپی)، ساختمان درمانگاه، ساختمان انبار دارویی، ساختمان مهدکودک، ساختمان نگهبانی و ساختمان وسایل‌نقلیه را در بردارد.

.

شماره مجله : 64
ارسال نظر
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :
عدد داخل کادر را وارد نمایید :
فایل word وجود ندارد         دريافت در قالب Pdf

بازگشت به ليست اخبار

فرم اشتراک ماهانه

آرشیو اخبار

انتقادها و پیشنهادها

همه حقوق این سامانه به ماهنامه صنعت درمان تعلق دارد. بهره برداری و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز است.
طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل