اینجا محل تبلیغ شماست

کنفرانس

ماهنامه شماره 63

تاریخ ایجاد خبر : دوشنبه 24 آبان 1395
ماهنامه شماره 63

اخبار جهان

رشد 8 درصدی بازار پزشکی هسته‌ای برای درمان قلب و سرطان

تراشه‌ای زیستی برای تشخیص احتمال ابتلا به آلزایمر

جمجمه‌های شفاف درمان‌های لیزری را آسان می‌کنند

همکاری گوگل و گلاکسو در توسعه داروهای بیوالکترونیک

 

پرونده

تامین خون برای بیماران در ایران داستان بلندی دارد؛ از خریدوفروش خون  آغاز شد[1320]؛ خون را در شیشه می‌کردند و پولی به فروشنده خون می‌دادند و بدون رعایت نکات بهداشتی و ایمنی، به بیمار تزریق می‌کردند. پیامدش چنان ناگوار بود که داستان فیلم دایره مینا ساخته داریوش مهرجویی شد. تلاش‌ها برای پایان دادن به خون‌فروشی و آغاز اهدا در سال 1350 به بار نشست که دکتر  فریدون علا سازمان انتقال‌خون را 1350 پایه‌گذاری کرد و نخستین گام‌های تولید فراورده‌های دارویی از پلاسما را در شکل آزمایشگاهی برداشت[1353]. سازمان انتقال‌خون در 45سال گذشته راه دور و درازی را پشت سر گذاشته تا امروز به خودکفایی در تامین نیاز بیماران به خون اهدایی رسیده است و گام‌هایی برای تولید فرآورده‌های دارویی از پلاسما برداشته تا جایی که بخش دولتی و خصوصی برنامه راه‌اندازی پالایشگاه پلاسما در کشور را پیگیری می‌کنند. در پرونده این شماره درباره راهی که سازمان انتقال‌خون تا  امروز پیموده است؛ صنعت پلاسما و داورهای فراوری شده از آن؛ افت‌وخیزهای راه‌اندازی پالایشگاه پلاسما در کشور می‌خوانید.

دستاورد

در دستاورد این شماره گزارش‌هایی درباره «هشتمین نشست فصلی انجمن علمی داروسازان»، «سیزدهمین همایش علمی کاربردی پزشکان عمومی سراسر کشور»، «دهمین همایش سالیانه گروه چشم‌پزشکی و مرکز تحقیقات چشم بیمارستان رسول اکرم‌(ص)»، «دومین کنگره نفرولوژی و ارولوژی»، «پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت‌ها» می‌خوانید.

جهان‌نما

هدف تحول سلامت ترکیه؛ کیفیت جای کمیت را بگیرد

در مقایسه با جمعیت کشور ترکیه، نظام درمان این کشور با کمبود جدی نیروی انسانی روبه‌رو است. در سال 2006، تراکم پزشک در این کشور بر اساس گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی یک‌دوم و تراکم پرستار نیز یک‌پنجم متوسط دیگر کشورهای عضو اُای‌سی‌دی ‌(OECD)  بوده است. در کنار کمبود نیروی انسانی، توزیع نامتوازن این نیروها در سطح کشور، نیز مشکل‌زاست. استان‌های شرقی ترکیه، از نظر کمبود نیروی انسانی حوزه بهداشت و درمان، با مشکلات جدی‌تری مواجهند، در حالی‌که در استان‌های غربی این کمبود کمتر به چشم می‌خورد. البته، این نبود توازن تا سال 2003، بیشتر نمایان بود و به‌تدریج با پیشرفت برنامه اصلاحات، از میزان آن کاسته شد. اما با وجود بالاگرفتن درگیر‌ی‌های سیاسی و نظامی در استان‌های کرد ترکیه، بسیاری بر این باورند که این نبود توازن بار دیگر به شکل جدی قدم علم خواهد کرد. در جهان‌نمای این شماره بخش دوم بررسی وضعیت بهداشت و درمان ترکیه را می‌خوانید.

بیمارستان

باغی برای بازتوانی آسیب‌دیدگان

هزینه‌های درمان، مهم‌ترین چالش توان‌بخشی است

«نورافشار» نام بیمارستان فوق‌تخصصی وقف‌شده از سوی ابوالحسن نورافشار است که در محله کاشانک تهران قرار دارد. این بیمارستان که زیر پوشش جمعيت هلال‌احمر و حمايت علمي دانشگاه علوم‌پزشكي تهران است و در حوزه توان‌بخشي،  بازتواني و طب ورزشي فعالیت می‌کند. بیمارستان نورافشار وسعتی در حدود 22هزارمتر فضاي درماني و اداري دارد. خدمات این مرکز شامل خدمات پيشگيري، خدمات تشخیصی، خدمات درمانی، خدمات توان‌بخشی و خدمات آموزشی و پژوهشي می‌شود. گزارش خبرنگار ما از این بیمارستان را بخوانید.

مقاله

بررسی تأثیر شاخص‌های سلامت بر توسعه و رشد اقتصادی در ایران

سلامت، امنیت و اشتغال سه عامل اثرگذار بر رشد اقتصادی

رشد اقتصادی همواره به عنوان یکی از آرمان‌های اساسی دولت‌ها و شاخصی برای ارزیابی عملکرد آن‌ها مطرح بوده است. یکی از مهم‌ترین پارامترهای مؤثر در عملکرد نیروی انسانی، نقش بهداشت و سلامت فردی و شاخص‌های مربوط به آن در ارتقای سطح اقتصادی یک کشور است. از این‌رو هدف این مطالعه به‌دست‌آوردن تأثیر شاخص‌های سلامت بر رشد اقتصادی در ایران با به کاربردن مدل جی‌ام‌ام‌‌(GMM‌) برای دوره زمانی 1350-1391 بوده است. نتایج این پژوهش، رابطه مثبت میان شاخص‌های سلامت، مخارج دولت برروی آموزش و بهداشت، نرخ باسوادی را با نرخ رشد اقتصادی نشان می‌دهد، به‌گونه‌ای که یک‌درصد از افزایش در هرکدام از این شاخص‌ها موجب افزایش چند برابری در شاخص‌های نام برده می شود. در بخش مقاله این شماره به بررسی نقش سلامت بر رشد اقتصادی پرداخته شده است.

شماره مجله : 63
ارسال نظر
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :
عدد داخل کادر را وارد نمایید :
فایل word وجود ندارد         دريافت در قالب Pdf

بازگشت به ليست اخبار

فرم اشتراک ماهانه

آرشیو اخبار

انتقادها و پیشنهادها

همه حقوق این سامانه به ماهنامه صنعت درمان تعلق دارد. بهره برداری و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز است.
طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل