اینجا محل تبلیغ شماست

کنفرانس

تخت الکتریکی

تاریخ ایجاد خبر : شنبه 24 اسفند 1392
تخت الکتریکی

این مقاله به بررسی تخت‌های الکتریکی موتوردار که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه استفاده می‌شود، می‌پردازد.

سایر اسامی رایج: تخت برقی، تخت موتوردار، تخت قابل تنظیم.

اطلاعات مربوط به کد UMDNS

متن ارایه شده دستگاه ذیل را پوشش می‌دهد.

 

Beds, Electric [10-347]

Beds, Electric, Obese [15-760]

Beds, Electric, Radiography/ Fluoroscopy [10-351]

 

 

هدف:

تخت‌هایی که تمام حرکات آنها به‌وسیله موتورهای الکتریکی انجام می‌شود بیمار و پرستار را قادر می‌سازند تا به راحتی ارتفاع و موقعیت تخت را تنظیم کنند و دیگر نیازی به اهرم‌های دستی برای تغییر موقعیت تخت نیست.

وسایل جانبی این‌گونه تخت‌ها، باعث افزایش کارآیی آنها در بخش‌های مراقبت‌های ویژه می‌شود. این وسایل اغلب شامل صفحات زیر سری و زیر پایی جداشدنی، کنترل‌هایی برای انجام عملیات احیا قلبی ریوی (CPR) و سازگاری با اشعه ایکس هستند.

 

اصول عملکرد

به طور کلی طراحی تخت‌های الکتریکی به دو دسته عمده طبقه‌بندی می‌شود. که در همه آنها انتقال قدرت از موتورهای الکتریکی به چرخدنده‌ها، مارپیچ‌ها، اهرم‌ها و قرقره‌ها باعث بالا و پایین رفتن تخت و یا حرکت قسمت‌های مختلف آن می‌شود.

در این‌گونه از تخت‌ها تشک روی یک سطح صاف قرار می‌گیرد، این سطح معمولاً از سه یا چهار قسمت به هم لولا شده تشکیل شده است و می‌تواند موقعیت نشسته و یا نیمه‌نشسته را برای بیمار فراهم آورد و یا وی را در حالت ترندلنبرگ و یا معکوس آن قرار دهد.

برخی از تخت‌ها، موقعیت‌های خاص دیگری را نیز فراهم می‌کنند که در جدول پیوست به آن‌ها اشاره شده است.

در بسیاری از تخت‌ها برای حرکات تنظیم ارتفاع، حرکت قسمت سر و حرکت قسمت پا موتورهای جداگانه ای وجود دارد. برخی از تولیدکنندگان تخت‌های ویژه‌ای برای افراد سنگین وزن و چاق تولید می‌کنند. این‌گونه تخت‌ها معمولاً پهن‌تر از اندازه معمول بوده و ساختار آن‌ها مستحکم‌تر است. اندازه چرخ‌ها نیز در آن‌ها بزرگتر است.

برای عبور تخت از درب‌های مختلف، در برخی از مدل‌ها می‌توان عرض (پهنای) تخت را تنظیم کرد. کنترل‌های تخت به سه صورت معلق، تعبیه شده در کنار یا نصب شده در ریل وجود دارند که معمولاً در هر دو طرف یا بالا، پایین تخت و رو به بیمار قرار می‌گیرند.

کنترل‌های مربوط به پرستار نیز دارای دکمه‌های مخصوص برای موقعیت‌های ویژه و یا خاموش کردن کنترل بیمار است و در ریل‌های کنار به سمت بیرون تخت قرار می‌گیرند.

برخی از تخت‌ها دارای پنجره‌های رادیولوسنت (شفاف در مقابل اشعه‌ایکس) هستند که در انجام عملیات تصویربرداری بسیار کاربردی است. در برخی از آنها نیز نگهدارنده‌های کاست اشعه ایکس تعبیه می‌شود.

چرخ با قفل‌هایی در مفصل و یا ترمز مرکزی باعث آسان شدن انتقال تخت در بخش‌های مختلف بیمارستان می‌شود. چرخ‌هایی با قطر بزرگ باعث آسایش بیمار هنگام انتقال در بخش‌ها می‌شود و نیز حرکت یکنواختی را برای تخت فراهم می‌کند. ریل‌های کنار تخت نیز در طول‌ها و مدل‌های مختلفی مانند تلسکوپی، تاشدنی، جمع‌شونده، و ... وجود دارند.

 

مشکلات گزارش شده:

ممکن است بیماران هنگامی که تحت درمان و مراقبت‌های پزشکی هستند، روی تخت و در ریل‌های کنار تخت گیر کنند. سازمان غذا و دارو FDA و مأسسه ECRI هنوز در حال دریافت گزارش‌های مرگ و جراحتی هستند که برای بیماران در زمان بازکردن ریل‌های کنار تخت، میان ریل‌های کنار تخت، میان ریل‌ها و تشک، جای سر و جای پا، حادث می‌شود.

در پاسخ به این خطرات، FDA با همکاری نمایندگانی از صنعت تخت‌های بیمارستانی، سازمان‌های ملی بهداشت، مؤسسه ECRI، گروه حمایت از بیمار و دیگر سازمان‌های دولتی، در سال 1999 کارگروه ایمنی تخت‌های بیمارستانی HBSW را تشکیل دادند.

این کارگروه پیشنهاداتی را ارایه می‌دهد که باعث کاهش مشکلاتی از این دست می‌شود. این اطلاعات در سایت http://www.nst-usa.com موجود است.

بروشورهای آموزشی HBSW تحت عنوان "راهنمای امنیت تخت" مزایا و خطرات ریل‌های کنار تخت، مواردی که برای امنیت بیمار لازم است، نگرانی‌های بیمار و خانواده او هنگام استفاده از ریل‌های کنار تخت را به وضوح بیان کرده است.

اطلاعات امنیت ریل تخت‌ها بر روی سایت FDA در قسمت bed safety  موجود است. توصیه می‌شود از این‌گونه تختها در بخشهای اعصاب و روان استفاده نشود.

کنترل‌های روی ریل‌های کناری در تخت‌های جدید نسبت به نفوذ مایعات عایق شده‌اند و از وارد شدن شوک الکتریکی در صورت خیس شدن کلیدها و سیم‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند. با این‌حال در صورت خیس شدن آن‌ها بهتر است به صورت کامل خشک شوند و قبل از اینکه بیمار روی آن‌ها قرار گیرد، تست شوند.

 

توصیه های خرید

توصیه‌های سفیر آگاهی

برای دانستن حداقل مواردی که باید در مورد خرید این‌گونه دستگاه‌ها رعایت کرد، می‌توانید به جدول‌های موجود در سایت سفیر آگاهی به نشانی www.safirmed.com یا کتاب سفیر آگاهی مراجعه کنید که در اینجا به اختصار به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم.

دکمه‌های روی کنترل باید به صورت واضح دارای علامت‌هایی باشند که کار آن‌ها را نشان دهد. روی کنترل تخت‌هایی که در بخش‌های ویژه استفاده می‌شوند باید حالت CPR وجود داشته باشد که در موارد نیاز، تخت را سریعاً در موقعیت CPR قرار دهد.

در صورت قطعی برق، نباید خللی در کار تخت‌ها ایجاد شود و بتوان از آن‌ها استفاده کرد.

نشانگر حالت ترندلنبرگ و زاویه قسمت سر حتماً باید روی تخت‌های مراقبت ویژه وجود داشته باشد.

سطح تخت حداقل باید در ارتفاع 83 سانتیمتری از زمین باشد.

وجود ریل‌های کناری و ضربه‌گیرها ممکن است در برخی موارد ضروری باشند.

قطر چرخ‌ها باید حداقل 5 اینچ (حدود 13 سانتیمتر) باشد، چرخان بوده و حداقل دو عدد از آن‌ها دارای قفل باشند.

توصیه می‌شود که تخت‌های مراقبت ویژه دارای رویه رادیولوسنت باشند.

تخت‌ها ممکن است دارای تجهیزاتی مانند، ترازو و یا نشانگر وزن بیمار، تشک‌های کاهنده فشار مانند تشک مواج، تجهیزات ارتوپدی، هشدار خروج بیمار از تخت، قابلیت اتصال به HIS بیمارستانی و ... باشند که در زمان خرید بهتر است به آنها دقت شده و در صورت نیاز سفارش داده شوند.

علاقمندان برای مطالعه متن کامل این مقاله می‌توانند به سایت www.safirmed.com مراجعه کنند.

شرکت‌های دارنده این‌گونه دستگاه‌ها برای معرفی محصولات خود در جدول‌های مقایسه‌ای تخصصی تجهیزات پزشکی می‌توانند به نشانی www.safirmed.com مراجعه کرده یا با روابط عمومی سفیر آگاهی تماس بگیرند.

با توجه به اینکه در شماره آینده راجع به آشکارساز ضربان قلب جنین (Fetal Heart Detector)                              صحبت خواهیم کرد و جدول‌های مقایسه‌ای مربوط به آن چاپ خواهد شد؛ بنابراین از تمامی فعالان این حوزه دعوت می‌کنیم برای تکمیل اطلاعات مربوط به خود با سفیر آگاهی به شماره 77500165 تماس بگیرند.

 

شماره مجله : 34
ارسال نظر
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :
عدد داخل کادر را وارد نمایید :
فایل word وجود ندارد         فایل pdf وجود ندارد

بازگشت به ليست اخبار

فرم اشتراک ماهانه

آرشیو اخبار

انتقادها و پیشنهادها

همه حقوق این سامانه به ماهنامه صنعت درمان تعلق دارد. بهره برداری و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز است.
طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل