اینجا محل تبلیغ شماست

کنفرانس

دستگاه‌های لاپاراسکوپی

تاریخ ایجاد خبر : سه شنبه 24 دي 1392
دستگاه‌های لاپاراسکوپی

این مقاله درباره دستگاه‌های لاپاراسکوپ‌های تشخیصی و جراحی و ویدیولاپاراسکوپ‌ها بحث خواهد کرد. اکسسوری‌ها مانند منابع نور، اینسافلاتورها، ابزارهای جراحی و تروکارها که توسط اغلب سازندگان ارایه می‌شوند در این مقاله بررسی نمی‌شوند.

اطلاعات مربوط به کد UMDNS

متن ارایه شده دستگاه ذیل را پوشش می‌دهد

  Laparoscopes, Diagnostic [20-484]

  Laparoscopes, Surgical [20-485]

 

هدف:

لاپاراسکوپ وسیله‌ای تلسکوپ مانند است که برای دیدن ارگان‌ها و اعضایی که داخل حفره شکمی هستند استفاده می‌شود. یک نوع آندوسکوپ که در جراحی کم‌تهاجمی استفاده می‌شود و معمولاً به همراه وسایل جراحی دیگری برای کمک به جراح برای تشخیص و درمان، استفاده می‌شود. در هنگام عملیات لاپاراسکوپی، جراح لاپاراسکوپ و دیگر ابزارهای جراحی را از طریق یک یا چند سوراخ کوچک که در دیواره شکم ایجاد می‌کند وارد بدن بیمار می‌کند. جراحی لاپارسکوپی معمولاً به جراحی‌های باز ترجیح داده می‌شوند. علت این امر کوچک بودن زخم روی شکم، درد کمتر بعد از عمل و زمان بستری و ریکاوری کمتر است.

در مواردی که لاپاراسکوپی برای تشخیص به‌کار می‌رود، پزشک می‌تواند شرایط بیماری‌های زنان را مشاهده کند، علل نازایی و دردهای مزمن شکمی را بررسی کند یا شرایط کبد بیمار را بازرسی کند. لاپاراسکوپی یک روش امن و دقیق برای نمونه‌برداری کردن از کبد مشکوک به سرطان است و چون می‌توانید به‌طور مستقیم این اعضا را ببینید پس می‌تواند یافته‌های سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن را تأیید کند؛ همچنین لاپاراسکوپی برای موارد توراکوسکوپی thoracoscopy و ماموسکوپی mammoscopy استفاده می‌شود.

از سال 1989 لاپاراسکوپ‌ها علاوه بر استفاد‌ه‌های معمول، در تشخیص و درمان بیماری‌های زنان، برای جراحی‌های عمومی مانند برداشتن کیسه صفرا، برداشتن آپاندیس، مجاری اداری ـ تناسلی (مانند برداشتن رحم) نیز استفاده می‌شوند. به‌علت اینکه جراحی لاپاراسکوپی کم‌تهاجمی است، آسیب کمی در بدن ایجاد می‌کنند و مدت زمان بستری بیمار در بیمارستان را کاهش می‌دهد و بر خلاف جراحی‌های باز، بیماران سریع‌تر می‌توانند به کارهای روزمره خود بازگردند.

در هنگام لاپارسکوپی از لیزرها و کوتر برای کنترل خونریزی، از بین بردن تومور، تخلیه و از بین بردن کیست‌های تخمدان، انجام عقیم‌سازی لوله‌های رحمی و درمان حاملگی خارج از رحم استفاده می‌شوند.

 

اصول عملکرد

سیستم نوری لاپاراسکوپ از حدود 20 قطعه کوچک تشکیل شده است که برای بزرگنمایی، افزایش میدان دید و بالا بردن رزولوشن از آنها استفاده می‌شود. اشیایی که از طریق لاپاراسکوپ دیده می‌شوند بسته به فاصله با سر لاپاراسکوپ، بزرگتر یا کوچکتر دیده می‌شوند. رایج‌ترین طراحی نوری، به صورت یک لوله است که لنزهای میله مانند، با فواصل بسیار نزدیک به هم  پشت سر هم قرار گرفته‌اند. این سیستم، یک تصویر بسیار روشن و دقیق به دست می‌دهد.

اغلب لاپاراسکوپی‌ها از یک ابزار ویدیویی برای مشاهده و مستند‌سازی جراحی انجام شده استفاده می‌کنند. دوربین‌های موجود توانایی اتصال به قسمت چشمی لاپاراسکوپ را دارند. کابل‌های دوربین به یک پروسسور متصل می‌شود تا تصویر را به مانیتور منتقل کند. آندوسکوپ‌های جدیدتر یک دوربین داخلی دارند و قسمت‌های چشمی قدیمی دیگر در آنها وجود ندارد که با عنوان ویدیو لاپاراسکوپ شناخته می‌شوند.

 

گزارش مشکلات:

با وجود اینکه برخی مشکلات درباره لاپاراسکوپی گزارش شده اما مطالعات نشان می‌دهد ریسک آن به طور قابل ملاحظه‌ای از جراحی‌های باز کمتر است. بیشتر گزارش‌ها ناشی از استفاده نادرست از ابزار و لوازم جانبی است.

 

توصیه‌های خرید

توصیه‌های سفیر آگاهی

برای دانستن حداقل مواردی که باید در مورد خرید این‌گونه دستگاه‌ها رعایت کرد، می‌توانید به جدول‌های موجود در سایت سفیر آگاهی به نشانی www.safirmed.com یا کتاب سفیر آگاهی مراجعه کنید که در اینجا به اختصار به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

با توجه به این‌که دستگاه‌های لاپاراسکوپی دارای محدوده وسیعی از ویژگی‌های ثابت هستند؛ بنابراین خریداران باید نیازهای خود را به درستی مشخص کرده و مدل مربوطه را انتخاب کنند. به عنوان مثال مشخص کردن زاویه دید لنز، محدوده دید لنز و یا قطر لنز بسیار مهم است.

سیستم‌های لاپاراسکوپی شامل دو مدل کلی لاپاراسکوپ ویدیویی و لاپاراسکوپ استاندارد است که به ویژگی‌های هر دو نوع در جدول‌های مقایسه‌ای تخصصی اشاره شده است و خریداران باید در ابتدا، نوع مورد نظر خود را با دقت انتخاب کرده و سپس نسبت به آشنا شدن با ویژگی‌های هر کدام اقدام کنند.

تمامی دستگاه‌های لاپاراسکوپی باید با انواع مختلف و متداول روش‌های استریل کردن سازگار باشند و ترجیحاً بتوان آنها را اتوکلاو کرد. درباره دستگاه‌های ویدیو لاپاراسکوپ، طراحی آنها باید به گونه‌ای باشد که بتوان آنها را به‌منظور استریل کردن، کاملاً در مایع فرو برد و غوطه‌ور کرد.

لاپاراسکوپی‌های استاندارد باید با انواع منابع نور سرد و ویدیو پروسسورهای متداول سازگار باشند. بهتر است ویدیو لاپاراسکوپی خریداری شود که با چندین ویدیو پروسسور سازگار باشد. قابلیت‌هایی مانند کنترل از راه دور برای ویدیو پروسسور و یا ذخیره تصاویر به‌منظور مستند‌سازی نیز در انتخاب باید مد نظر قرار گیرند.

 

دیگر ملاحظات

برای انتخاب و خرید دستگاه لاپاراسکوپ نیز باید به نیازهای آینده توجه کرد و همچنین مواردی مانند تعداد دفعات استفاده از دستگاه یا نوع عمل‌های لاپاراسکوپیک ـ که با این دستگاه می‌خواهد انجام شود ـ و مدل ابزار جراحی مورد نیاز، مد نظر قرار گیرد. بسیاری از سازندگان مدل‌های بسیار زیادی از نظر زاویه دید یا اندازه دستگاه ارایه می‌دهند که خریداران باید سازگاری آنها را با دیگر ابزار جراحی مورد استفاده مورد دقت قرار دهند.

کیفیت تصاویر نیز از موارد مهمی است که باید به آن به صورت ویژه توجه کرد. موارد تأثیرگذار در کیفیت تصویر بسیار متنوع‌اند که مهمترین آنها شامل توانایی فیبرهای نوری در انتقال نور کافی از منبع نور به منطقه مورد نظر، توانایی سیستم لنز برای انتقال تصاویر شفاف و روشن به لنز چشمی یا دوربین با کمترین اعوجاج ممکن و انجام عملیات پردازش روی تصویر است.

لاپاراسکوپ‌ها در روشنایی، رزولوشن، عمق فوکوس، بزرگنمایی، تمایز یا افتراق رنگ، زاویه دید و میدان دید با هم تفاوت دارند. بعد از خرید دستگاه، نگهداری آن نیز بسیار مهم است که می‌توان به مواردی مانند حساسیت دستگاه در مقابل گرما، زمان مورد نیاز برای خشک شدن سیستم، شیوه تمیز کردن و استریل کردن سیستم، مواد مورد استفاده در تمیز کردن و استریل کردن به روش خودکار و دیگر روش‌ها اشاره کرد.

علاقمندان جهت مطالعه متن کامل این مقاله می‌توانند به سایت www.safirmed.com مراجعه کنند.

شرکت‌های دارنده دستگاه لاپاراسکوپ جهت معرفی محصولات خود در جدول‌های مقایسه‌ای تخصصی تجهیزات پزشکی می‌توانند به نشانی www.safirmed.com مراجعه کرده و یا با روابط عمومی سفیر آگاهی تماس گیرند.

با توجه به اینکه در شماره آینده راجع به انکوباتور نوزادان صحبت خواهیم کرد و جدول‌های مقایسه‌ای مربوط به آن چاپ خواهد شد؛ بنابراین از تمامی فعالان این حوزه دعوت می‌کنیم برای تکمیل اطلاعات مربوط به خود با سفیر آگاهی به شماره 77500165 تماس بگیرند.

شماره مجله : 32
ارسال نظر
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :
عدد داخل کادر را وارد نمایید :
فایل word وجود ندارد         فایل pdf وجود ندارد

بازگشت به ليست اخبار

فرم اشتراک ماهانه

آرشیو اخبار

انتقادها و پیشنهادها

همه حقوق این سامانه به ماهنامه صنعت درمان تعلق دارد. بهره برداری و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز است.
طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل